La finele săptămânii trecute, stadionul ”Unirea” a găzduit o nouă ediție a tradiționalului duel dintre rugbiștii suceveni și cei humoreni. De această dată, experiența gazdelor a fost decisivă și CSM Bucovina Suceava s-a imps în derbiul Bucovinei din Divizia Națională de Rugby, cu scorul de 19-12, în fața Rugby Club Gura Humorului, după un meci foarte echilibrat și aprig disputat.
În prima repriză inițiativa a aparținut sucevenilor care au marcat de trei ori din lovitură de pedeapsă prin Sabin Crețu, humorenii izbutind doar o singură transformare din lovitură de pedepasă prin Alin Conache.

La reluare RC Gura Humorului a revenit în joc prin punctele reușite de același Alin Conache, tot din lovitură de pedeapsă. Singurul eseu al derbiului Bucovinei a fost realizat de Lăcătușu după o intercepție și o cursă de excepție.
Pe final oaspeții au presat puternic și au încercat egalarea, dar reduta suceveană a rezistat. După acest rezultat, sucevenii au obținut 4 puncte, în timp ce humorenii au primit punctul bonus defensiv pentru înfrângere la diferență până în 7 puncte.

La CSM Bucovina Suceava, antrenorul Marcel Crețuleac a fost pe teren tot meciul, pe postul de mijlocaș la grămadă. Humorenii au avut o echipă foarte tânără, însă nu au lipsit nici jucătorii cu experiență. La 44 de ani, Ștefăniță Rusu a fost pe teren și a fost omul care a dus echipa foarte aproape de eseu, în ultimul minut, printr-o pătrundere până spre but.

În acest derbi local s-a pus în joc tradiționala de acum Cupa Bucovinei. După victoria cu 19-12, cupa a revenit la CSM Bucovina Suceava. Sucevenii și-au reluat practic revanșa după ce în toamna anului trecut pierdeau acasă cu RC Gura Humorului, tot după un meci foarte strâns.

În etapa a IV-a RC Gura Humorului va sta, în timp ce CSM Bucovina Suceava va juca la Arad.