Festivalul international Ciprian Porumbescu 2024

CS Dinamo Bucureşti a remizat spectaculos cu echipa germană Fuchse Berlin, 26-26 (12-14), în Sala Dinamo din Capitală, în Grupa B a competiţiei de handbal masculin EHF European League. Cel mai bun marcator al grupării bucureștene a fost suceveanul Răzvan Gavriloaia care a înscris șapte goluri. ”Veteranul” suceveanul a avut victoria în braț, însă șutul său din ultima secundă, de la circa 15 metri, nu l-a putut învinge pe portarul german.

Dinamo a reuşit să smulgă egalul in extremis, după ce a marcat trei goluri în ultimele două minute, de la 23-26, la 26-26, într-un meci în care Fuchse a condus de la un capăt la altul.

Fuchse, care a câştigat în urmă cu o săptămână cu 33-29, a condus în prima repriză cu 7-3, 9-5, a fost egalată, 10-10, dar a avut avantaj la pauză, 14-12.

În repriză secundă, echipa oaspete nu a avut un avans mai mare de trei goluri pe tabelă, 21-18, 23-20, 24-21, 26-23. Dinamo a egalat o dată, la 18-18, la final scorul fiind 26-26.

Pentru campioana României au marcat Răzvan Gavriloaia 7 goluri, Javier Humet Gaminde 6 goluri, Stefan Vujic 3, Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 3, Nicuşor Negru 2, Ante Kuduz 1, Amine Bannour 1, Rome Antonio Diogo Hebo 1, Tudor Botea 1, Seyed Alireza Mousavi Ghalehmirz 1.