Foresta Suceava se îndreaptă cu paşi mici, dar siguri, către retrogradare. Echipa suceveană a rămas ultima în clasament, după ce a pierdut pe terenul celor de la ASU Politehnica Timişoara, cu scorul de 0-2, într-un meci din cadrul etapei a 35-a.
Plecata spre Banat cu un autocar cu 50 de locuri, în care s-au regasit doar 13 jucători, trupa antrenată de Florentin Petre a avut prima ocazie în minutul 8, cand Matei a sutat din întoarcere în braţele portarului Dur-Bozoancă. La faza următoare, gazdele au beneficiat de un penalty dictat pentru un fault comis de Mateciuc la Sorescu, dar tânărul Sebastian Bîlbă a ghicit colţul la lovitura de la 11 metri executată de suceveanul din atacul lui Poli, Ionuţ Plămadă. Mateciuc s-a specializat în “infracţiuni” în careu comiţând din nou penalty în minutul 12, iar de această dată Sorescu nu l-a mai iertat pe portarul Forestei. Anunţat de ocaziile lui Plămadă, Mera si Krausz, golul doi al timişorenilor a picat în minutul 27, când Vasile Nicolae l-a executat pe Bîlbă cu un şut plasat din marginea careului. Muşea, cu un şut reţinut de Dur-Bozoancă şi Lupuşor, cu o execuţie puţin pe lângă ţintă au semnat ultimele ocazii ale oaspeţilor într-o primă repriză în care antrenorul Florentin Petre a epuizat şi cele două schimbări de jucători pe care le putea face.
Introdus pe teren pe parcursul primei reprize, Martin putea reduce din diferenţă la trei minute de la pauză, când a scăpat singur spre poartă, dar a trimis în plasa laterală. Onofraş şi-a încercat la rândul lui tirul de la distanţă, dar şutul fundaşului sucevean a fost reţinut de Dur-Bozoancă. Fără să forţeze, bănăţenii şi-au mai creat patru ocazii până la final, cea mai mare fiind consemnată în minutul 65, cand Giuricici a trimis aiurea cu toata poarta goală în faţă. De partea cealaltă, Foresta putea înscrie prin Onofraş, dar sutul acestuia de la 25 de metri a trecut puţin pe lângă vinclu. S-a terminat 2-0.
În etapa a XXXVI-a, Foresta Suceava va juca pe “Areni”, duminică de la ora 11.00 cu Ştiinţa Miroslava, iar apoi tot acasă, pe 19 mai cu Sportul Snagov.
Politehnica Timisoara: Dur-Bozoancă – Motreanu, Bilia, Mera, Taub – Coadă (’51 Giuricici), Krausz – Sorescu, Poparadu (’80 Gaşpar), V. Nicolae (’68 Schieb) – I. Plămadă. Antrenor: Antonio Foale.
Foresta Suceava: Bîlbă – Onofraş, Makriev (’25 Martin), Mateciuc, Lupuşor – R. Sumanariu, Vl. Stănescu, Opriş, Muşea, Dănilă – M. Matei (’44 Netea). Antrenor: Florentin Petre.

Politehnica Timişoara – Foresta Suceava    2-0
Din această rundă au mai rămas de jucat meciurile: Dunărea Călăraşi – Dacia Unirea Brăila, CS Mioveni – Academica Clinceni.