CSU II Suceava a reușit a patra victorie stagională în Divizia A de handbal masculin, după ce s-a impus, în sala “Dumitru Bernicu”, în fața celor de la CSM II Bacău, cu scorul de 31-29, într-un meci din cadrul etapei a VII-a.

Trupa antrenată de Ioan Tcaciuc a început bine duelul “sateliților” din prima serie și a luat un avans de trei goluri în minutul 11, ecart ce s-a păstrat până la pauză: 17-14. Oaspeții s-a apropiat la un singur gol în minutul 39 și chiar au egalat situația de pe tabela de marcaj la jumătatea reprizei secunde, la scorul de 24-24. Cu doi jucători în zi de gol, Alupoaiei și Lăzurcă, echipa suceveană s-a desprins decisiv în ultimele cinci minute, câștigand în final cu scorul de 31-29.

CSU II Suceava: Mihăescu, Șoldan – Alupoaiei (10 goluri), Lăzurcă (8), Cozorici (6), Tofănel (3), Pintilei (2), Bejinariu (1), Lupu (1), Ivan, Jităreanu, Fedic, Bobu, Burac și Oargă. Antrenor: Ioan Tcaciuc.

6. CSM II Bacău    7    1    0    6    186-222    3

În runda viitoare, CSU II Suceava va juca sâmbătă pe terenul liderului clasamentului, CSM Vaslui.