Foresta Suceava a reușit să câștige pe terenul celor de la Știința Miroslava în etapa a IV-a a seriei I a Ligii a III-a de fotbal. Fostul echipier al ieșenilor, Alexandru Marin, acum jucătorul sucevenilor, a marcat de două ori contra fostei sale formații. ”Calul” a punctat în minutele 2 și 67, al treilea gol al elevilor antrenorului Petre Grigoraș a fost înscris de Dudu Drugă, din penalty, în minutul 58. Scorul final al duelului dintre Știința Miroslava și Foresta Suceava a fost 2-3, pentru gazed punctând Edy Sandu, din 11 metri, în minutul 49 și Unghianu în minutul 64.

Grupările Aerostar și Bucovina Rădăuți, primele două clasate în ierarhia Seriei I a Ligii a III-a înainte de meciurile etapei a IV-a, s-au întâlnit în meci direct pe stadionul din Bacău. Gazdele au început mai bine meciul și au deschis scorul încă din minutul 3 prin fostul atacant al Forestei, Cătălin Vraciu. Rădăuțenii au reușit să echilibreze jocul și au restabilit egalitatea în minutul 22 prin Netbai, din penalty. În minutul 56 Vraciu a realizat dubla, iar Cosmin Nemțanu a punctat pentru 3-1 în minutul 64, moment în care oaspeții evoluau în inferioritate numerică, urmare a eliminării de pe teren a mijlocașului Radu Ungurianu. Scorul final, 3-2, a fost stabilit de Daniel Păiuș în secvențele de prelungiri ale partidei.

Și Șomuz a reușit un rezultat pozitiv în runda cu numărul IV a seriei I a Ligii a III-a. Fălticenenii au remizat pe terenul celor de la Sporting Liești, scor 1-1. Golul celor de la Șomuz Fălticeni a fost reușit de Julei, care a egalat în minutul 78.

În etapa a V-a a seriei I a Ligii a III-a, toate cele trei formații sucevene vor evolua pe teren propriu. Foresta Suceava va juca pe Areni cu CSM Focșani, Bucovina Rădăuți cu Sporting Liești, iar Șomuz Fălticeni cu KSE Târgu Secuiesc.

Aerostar Bacău – Bucovina Rădăuţi 3-2
Cătălin Vraciu (3, 57), Cosmin Nemţanu (64) / Iosif Netbai (22 – penalty), Daniel Păiuş (90+2)

FC Botoşani 2 – CSM Paşcani 4-2
Răzvan Andronic (19, 90+3), Bogdan Melinte (58), Marian Chica-Roşă (68) / Marius Gangal (43), Ioan Târnovanu (46)

Ozana Târgu Neamţ – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ 1-2
Denis Şerban (20) / Yoann Fellrath (34), Arsene Luboya (39)

Sporting Lieşti – Şomuz Fălticeni 1-1