Minaur Baia Mare a încheiat pe locul al treilea competiţia feminină de handbal EHF European League după ce a învins formaţia daneză Herning-Ikaast Handbold cu 33-31 (16-19), în Sala Polivalentă ”Lascăr Pană” din Baia Mare, în finala mică.

Echipa oaspete a dominat prima repriză, în care a condus şi la cinci goluri, 19-14, dar la pauză diferenţa a fost de doar trei goluri, 19-16.
Danezele au rămas la cârma jocului multă vreme şi în partea secundă, până când Minaur a reuşit să egaleze şi să preia conducerea, cu 28-27 (min. 52), după trei goluri consecutive. Finalul a fost unul strâns, dar formaţia băimăreană a reuşit să se impună cu 33-31.

Jovana Kovacevic a făcut un meci mult mai bun ca în semifinală (2 goluri), reuşind 11 goluri pentru Minaur. Au mai înscris Ana Maria Tănasie 6 goluri, Linn Blohm 4, Andreea Cristina Popa 2, Angela Cioca 4, Cristina Laslo 1, Asuka Fujita 1, Filippa Idehn (portar) 1, Larissa Fais Munhoz Araujo 2, Iaroslava Burlacenko 1. Portarul Idehn a reuşit să apere 12 şuturi în acest meci (28%).

Pentru învinse au punctat Vilde Ingeborg Johansen 6 goluri, Ingvild Kristiansen Bakkerud 5, Naja Nissen Kristensen 4, Cecilie Hoejgaard Brandt 4, Helene Gigstad Fauske 5, Michala Elsberg Moeller 3, Stine Ruscetta Skogrand 1, Line Mai Noergaard Hougaard 1, Simone Cathrine Petersen 1, Mie Sophie Sando 1.

Au arbitrat polonezele Malgorzata Lidacka şi Urszula Lesiak, iar delegate EHF au fost rusoaica Liudmila Bodnieva şi sârboaica Tatjana Medved.

Antrenorul principal al grupării maramureșene este suceveanul Costică Buceschi, din lotul băimărean făcând parte și o altă reprezentantă a Bucovinei, Anca Polocoșer.