Cu un lot mult subțiat din cauza accidentărilor și a statutului de semiprofesionist a jucătorilor, CSM Suceava s-a prezentat la finele acestei săptămâni, la meciul din etapa a V-a a Diviziei Naționale de rugby de pe terenul formației RC Bârlad. După o primă repriză bună, sucevenii au cedat fizic în partea secundă și au pierdut în final cu 38-16.

”Am făcut un meci bun în prima repriză care s-a încheiat cu scorul de 16-11 în favoarea gazdelor. Am avut continuitate în joc, am dominat și am fi putut avea avantaj. În repriza a doua am căzut fizic, nu am avut o bancă destul de consistent din cauza indisponibilităților și am pierdut net.

Păcat de efortul depus în primele 40 de minute, însă acum plătim pentru pregătirea mai slabă făcută în acest presezon competițional. Dacă nu ai majoritatea jucătorilor într-un stagiu de pregătire centralizat este greu să te menții la același nivel pe durata unui meci. Sper ca la următorul joc, la Arad, să avem la dispoziție un lot mai competitiv” a declarat antrenorul echipei CSM Suceava, Marius Colțuneac.

8. CSUAV Arad    5    0    0    5    53-255     1 pct bonus        1

CSM Suceava a cedat în repriza secundă și a pierdut la RC Bârlad, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)